Polecane: https://www.topserw.pl

Do pozyskania dofinansowania w ramach pomocy UE konieczne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Jej zawartość jest zależna od rodzaju projektu oraz funduszu, z którego będzie on finansowany. W każdym z przypadków musi zawierać ona wniosek a w niektórych przypadkach także studium wykonalności inwestycji oraz raport o oddziaływaniu na środowisko. Dokumenty te są następnie składane w odpowiedniej jednostce zarządzającej lub pośredniczącej w zależności od wybranego programu. Koszt przygotowania wyżej wymienionych opracowań jest bardzo zróżnicowany, gdyż każda inwestycja ma swoją specyfikę i skalę. Jednak nie może on przekraczać 5% całkowitych kosztów inwestycji.
Wniosek
Wniosek przygotowywany jest w oparciu o ujednolicone formularze i informacje zdobyte z poradników dotyczących sposobu ich wypełnienia. Wniosek składa się z kilkunastu stron zawierających najistotniejsze informacje na temat inwestycji. Uzasadnia on potrzebę dofinansowania projektu oraz przedstawia rezultaty jakie zostaną osiągnięte w wyniku realizacji przedsięwzięcia. Przy niektórych projektach konieczne jest także dołączenie do wniosku Studium Wykonalności oraz Raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.
Studium Wykonalności
Celem Studium Wykonalności jest dostarczenie przesłanek do podjęcia decyzji o przyznaniu środków finansowych z funduszy pomocowych dla planowanego przedsięwzięcia. Służy ono do sprawdzenia czy przedsięwzięcie jest z stabilne z finansowego punktu widzenia, czy jest korzystne społecznie, czy dąży zrównoważonego rozwoju regionu. Studium analizuje również alternatywne rozwiązania techniczne oraz bierze pod uwagę szeroko rozumiany interes społeczny. W przypadku inwestycji infrastrukturalnych często ujmuje niemierzalne korzyści społeczne czy środowiskowe tj. poprawa standardu życia mieszkańców, wzrost atrakcyjności turystycznej bądź inwestycyjnej regionu, redukcja zanieczyszczeń.
Raport o oddziaływaniu na środowisko
Opracowanie to analizuje wpływ projektu na środowisko, w szczególności na ludzi, faunę, florę, glebę, wodę, powietrze, klimat, dobra materialne, dobra kultury, krajobraz oraz wzajemne powiązania między tymi elementami. Opisywane są także różne warianty, w tym wariant polegający na niepodejmowaniu biznesu, oraz wariant najkorzystniejszy dla środowiska. Raport powinien zawsze uwzględniać oddziaływania przedsięwzięcia na etapach jego realizacji, eksploatacji, likwidacji, jak również w przypadku nieprzewidzianych awarii.
- TERM
- FarmaPlanet.pl
- 13.09.2022